Z dopisu sestry novopečené majitelky chovatelce:

Milá paní Švecová, milí chovatelé a příznivci Kavkazských pasteveckých psů,

musím Vám zcela upřímně napsat, že nad nápadem své sestry (Alky Kaslové) pořídit si tohle plemeno jsem si (a nejen já) ťukala do čela a obracela oči v sloup, co si to zas ta divoká Ála usmyslela? Copak neexistuje tolik menších a zvladatelnějších ras? To si jako prvního psa v životě musela vybrat zrovna kavkazáka? Atd. Všem nám ale bylo nad slunce jasné, že jako už mnohokrát v jiných případech, svou buldočí vytrvalostí dosáhne svého.
Zatímco jsem se motala ve víru každodenních pracovních a domácích povinností, doléhaly ke mně útržky zpráv (fenka čeká štěňátka..., už se narodil!..., byli jsme na návštěvě za pejskem...) Až zaznělo konečné JEDEME SI PRO CIPULDU!
A pak byl doma. Kulička, s očima jak korálky a srstí hebkosti prachového peří. Vám znalcům jistě nemusím popisovat, jak nádherné tohle psí miminko je. Rázem si získal celou rodinu včetně tatínka, který z nás projevoval nejvíce obav.

Chci ale napsat o něčem jiném.
Zahradě pozemku mého švagra a jeho ženy nekompromisně vévodí obrovský kotec, který nikoho nenechá na pochybách, co je hlavní prioritou jeho majitelů. Všechny přípravy pro nového obyvatele byly promyšleny do detailů a provedeny s přesností vojenských manévrů. (Mj. od prvního dne pes nepřekročil práh domu, ačkoliv jsme se všichni sázeli, že to Ála nevydrží a vezme Cipíska do postele...) Pejsek již včera navštívil psí školku, kde se bude cvičit.
Při každém rozhovoru a návštěvě u Alky zjišťuji, kolik toho nastudovala, zkonzultovala, umí a jak vše bere vážně. Poslední dobou se jí nikdy nemůžu dovolat, protože je pořád s Cipim venku. Navlečená do několika vrstev s kulichem na hlavě a červeným nosem, tráví pomalu i noci na zahradě. Ona, která tak ráda spala, vstává o půl 5, aby se šteněti věnovala před odchodem do svého náročného zaměstnání.
Musím se své sestřičce omluvit, že jsem její rozhodnutí brala jako rozmar, který nedomyslela do konce. Když ji tak sleduji, už nepochybuji, že výchovu svého psího svěřence zvládne zodpovědně.
Připojila jsem se dnes na Vaši stránku poprvé, abych si přečetla něco o novém členu naší rodiny. Z nádherných článků mi naskakovala husí kůže. Tito psi jsou skutečně úplně jiní než ostatní. Jedineční. Musím si toho o nich sehnat a dozvědět se víc.

Přeji Alence hodně výdrže a energie do dalších dnů a všem mnoho krásných zážitků s Vašimi inteligentními přáteli a ochránci.

Ing. Jana Sedláková

7.11.2003